My ambition with this site is to supply the collectors of ČSR I stamps, with interesting articles, my own and from Czech and Slovak philatelist magazines.


Tato stránka bude fungovat jako informační forum pro sběratele ČSR I. Zde najdete zajímavé články a novinky o známkách ČSR I.


2012-10-14


An unknown mark


Ohľadne majetníckej značky na Vašej stránke

Some days ago I got from an Czech collector request about a signature on his stamp. Above that he point out that I have two scans of same mark:

http://www.phstamps.com/bilder/mark265%20large.JPG

http://www.phstamps.com/bilder/mark235-large.jpg
Dnes večer jsem obdržel následující mail:

Prednedávnom som kúpil v aukcii u p. Majera 20-hal červenú (Hradčany) s rovnakou značkou + overenie Karásek. Ako som tak pozeral na Váš scan vo veľkom rozlíšení, tak nemôže to byť značka pána Ladislava Fischmeistera? Už len z toho dôvodu, že tu je rovnaká značka, a lepšie čitateľná. A tak isto mi z toho vychádza Fischmeister.
Unfortunately, until today nobody could point out who's mark it is. There are some theories it could be Dr Fischmeister's mark, but so far it's only a speculation. 
Navíce na web site: Sběratel.com / Chlubírna - Hradčany si přečteme následující konverzaci sběratelů známek Hradčany:

Yesterday I send my request to Mr. Mark Wilson. He answered me:

I am now the editor of Czechout, the Czechoslovak Philatelic Society of Great Britain's quarterly journal, and I can put your question in December's issue if you like. Please let me know if I can publish it.

So in next number of Czechout you will find following request: From Mark Wilson

My friend Peter Hoffmann maintains a bilingual website, Peter’s Page of Czechoslovakian Stamps 1918-1939 – www.phstamps.com – of considerable interest to collectors of Czechoslovak stamps and postal history. His website provides much information not found anywhere else. In one section, he identifies and describes expert marks found on Czechoslovak material. He also provides short biographical descriptions of the experts themselves. His website is well worth a visit. 

He recently came across the following expert’s mark he had never seen before. On another piece, it appeared below (thus earlier?) than the Czech expert Jan Karásek’s mark. Peter wonders if anyone in the CPSGB can help him identify this odd signature?

Moderátor: smith
Drobná radosť z Majerovej aukcie.
A len na okraj: vedel by niekto rozlúštiť ten podpis pod Karáskom?


Moderátor: Maxmilian
to bohuzel rozlustit nedokazu, majetnicka znacka?

Moderátor: smith
Podľa www.phstamps.com je to majetnícka značka, bez bližšieho určenia (zaujímavé, že aj tu je spolu so značkou Karaska)
http://www.phstamps.com/bilder/mark265%20large.JPG
Ako keby som z toho vyčítal meno Ladislava Fischmeister-a.

Moderátor: xxJERRYxx
smith: Souhlasím. Z té fotky, na kterou odkazuješ, taky čtu Fischmeister. Jen to první písmeno, zřejmě první z křestního jména, nepřečtu.

Moderátor: smith
Ešte jeden scan (tiež zo stránky phstamps.com), kde je to lepšie čitateľné: http://www.phstamps.com/bilder/mark235-large.jpg

Moderátor: xxJERRYxx
Že by to bylo podpisové razítko a to vepředu by bylo "Dr." jako u zkušební značky? Otázkou ale zůstává, zda je to jen majetnická značka nebo nějaká neznámá Fischmeisterova zkušební značka, anebo něco úplně jiného. Nicméně, kdyby to byla zkušební značka, asi by se o ní vědělo... Ale zase ta její pozice na těch známkách odpovídá pozici pro zkušební značky. Majetnické značky jsem zpravidla vídal umístěny spíše nahodile, ne poblíž zkušebních (ale usuzuji pouze z malého vzorku).
So, do somebody know whos mark is it?

Regards Peter Hoffmann

Moderátor: smith
Ak dobre viem tak Fischmeister mal skúšobnú značku tlačenými písmenami a nie písanými. Už som poslal mail pánovi Hoffmannovi, aby sa na to pozrel.

Moderátor: babygulka
mozem potvrdit, Fischmeister pouzival kovovu peciatku s palickovym pismom...

Moderátor: xxJERRYxx
Ano, to já vím. Právě proto mě tohle "razítko" zaráží :-) Snad do toho někdo brzy vnese světlo, abych se nenechal unést zbytečnými spekulacemi.

Tak vážení čtenári této site. Najde se mezi Vámi někdo kdo nám to celé vysvětlí a jak pan xxJERRYxx píše; vnese světlo, abych jsme se nenechali unést zbytečnými spekulacemi?
Předem díky, Peter Hoffmann

 


 

2012-10-22 2012-10-22


The end of speculations about unknown "Fischmeister mark"?


Zakončení spekulací kolem značky "Fischmeister"?

Today I got an answer from philately expert, engineer Frantisek Benes.
He wrights: 
Dnes po konsultaci s předsedou komise znalců SČF, s ing. Františkem Benešem, jsem obdržel následující odpověd:

"Yes, I believe it is dr. L. Fischmeister's mark".  

"Ano, domnívám se, že jde o značku dr. L. Fischmeistera".

Even if engineer Frantisek Benes's answer isn't a 100% verification, thus that we know better who's expert mark it can be. 

I když odpověd ing. Františka Beneše neni 100%-ním potvrzením, přesto jsme se timto dostali blíže znalosti koho tato značka můze být. 

I'm still waiting for an answer from USA, but I have already moved that mark among expert marks.  

Ještě ocekávám odpověd z USA, ale uz jsem značku přesunul mezi značky znalecké.


 

2013-01-08 2013-01-08


Answer from USA


Odpověd z Ameriky

My question was published in the December issue of Czechout. 
Here is the following reply from Lou Svoboda, editor of the Specialist:
Jak jsem již dříve psal, zadal jsem tuto otázku do prosincového čísla amerického časopisu Czechout. Obdržel jsem následující odpověď od redaktora web site the Specialist, pana Ludvíka Svobody:

I am sure that someone else has already answered this one, but the Expert's mark that you show looks very much like that of Ladislav Fischmeister, a former long-time member of the SCP, Czechoslovak stamp dealer, and a pretty good expert, but he was the first person to tell you that. 

Jistě Vám na Vaši otázku již někdo odpověděl. Ovšem pokud ne, tak znalecká značka co jste poslal, pravděpodobně patřila Ladislavu Fischmeisterovy, což byl dlouholetým členem SCP, obchodníkem československých známek a velice slušným znalcem, ovšem též se tim vždy pochlubil.

He lived for a number of years in Florida. He passed away about 10 years ago or so -- see the Jul/Aug 2003 issue, pg 10 for an obituary on him by Henry Hahn.

Žil mnoha let ve Floridě. Zemřel cca před deseti lety...
Vizte červencové/srpnové číslo Czechout z r. 2003 kde o něm píše pan Henry Hahn.

Ludvik Svoboda

Ludvík Svoboda


Many thanks to my friend Mr. Mark Wilson!


Díky za pomoc mému přítely panu Mark Wilsonovy!


2012-04-23


Recenze MERKUR REVUE 1/2012


Recenze Merkur Revue 2/2012

Vyšlo první číslo v letošním roce 2012 odborného časopisu pro filatelii, numistatiku a notafilii Merkur Revue 1/2012. Neznámé návrhy poštovních známek Slovenska 1939 - 1945 je úvodním článkem autorů Svätopluka Šablatúry a Zdeňka Fritze. 

Titulní strana upoutá fotografií extrémní frankatury novinové zásilky 120kusů tiskovin, která byla podle tarifu PNŘ z roku 1947 zpoplatněna 12 Kč. Tato částka byla uhrazena vylepením 120kusů!!! novinových známek 10h (Pof. NV24). Zdeněk Fritz o této neobvyklé a vzácné frankatuře napsal článek "Extrémní frankatura novinové zásilky."

Na titulní straně je vyobrazený neznámý nepřijatý návrh slovenské letecké známky z roku 1939, který pochází ze souboru 13 dosud neznámých nepřijatých návrhů a skic známek Slovenského štátu 1939 - 1945. V tomto článku je popsána řada návrhů ať již známých autorů jako Antona Djuračky i neznámých autorů.Úvodem tohoto čísla se Zdeněk Fritz zabývá českou známkovou tvorbou v článku "Došla jsi za uplynulý rok dále, česká známko...?" Autor dává odpověď: "Nikoliv." Bohužel jde jen o stagnaci - posun žádný, stav jako v r. 2010, tudíž neuspokojivý! A to navzdory tomu, co představitel vydavatele oznámil na VH SČF jako kroky ke zlepšení - méně emisí, méně známek, nižší náklady pro sběratele. Některá fakta: V r. 2011 vydáno 34 nových emisí (v r. 2010 - 35 emisí). Novinky za rok 2011 vycházejí na 1.170,-Kč a pro mírně specializované filatelisty, kteří si dokoupí speciální známkové sešitky a chtějí mít všechna ZP, tak celková částka vyjde na 5.032,-Kč (v r. 2010 5.167,-Kč). Kritiku si určitě zaslouží stále se zvyšující podíl ofsetových známek - téměř 40%! Dále autor rozebírá emise podle celkové zdařilosti a článek je doplněný kompletní statistikou.

Pokračuje seriál Zdeňka Fritze "Tajné značky na československých známkách IV.“ V tomto dílu se autor zabývá obdobím Protektorátu Čechy a Morava i jinými zeměmi jako třeba Kanada a Súdán. Blíže se zde zabývá značkami rytců B. Heinze a K. Seizingera.
Radomil Květoň napsal článek „Nová dosková chyba pretlače na známke L6, II. provizórne vydanie leteckých známok ČSR z roku 1922.“ Zabývá se jednak obráceným přetiskem, kdy se uvádí, že celá série se vyskytuje zcela ojediněle, ale hlavně rozdíly v kresbě jako např. svislá příčka navíc v kresbě podvozku letadla. R. Květoň tuto deskovou vadu dokládá obrazovými materiály včetně nálezu známky na dopisu a zamýšlí se nad určením známkového pole.

Zdeněk Filípek pokračuje svoji zajímavou studii v článku "Výrobní vada přetisku II. leteckého vydání ČSR I." Konkrétně popisuje ojedinělou výraznou výrobní vadu přetisku v modré barvě II. leteckého vydání hodnoty 250/400h hnědá. Tato výrobní vada není uvedena ani ve specializované literatuře!!! Zdeněk Filípek tuto výrobní vadu nazval "Šikmá prasklina v trupu a křídle letadla" včetně určení známkového pole.

Následuje článek Rudolfa Fischera "Co ještě nevíme o Herčíkovi?", kde na tohoto rytce vzpomínají Josef Liesler, Zdeněk Fritz, Břetislav Janík a vydavatel bulletinu Filatarsie Jiří Koukal.

Pro Hradčanáře určitě velmi zajímavá informace v podobě článku od Zdeňka Filípka "Zkusmý tisk 5h černá Hradčany před opravou horní levé spirály." Autor zde popisuje částečný otisk zkusmého tisku 3. tiskové desky v černé barvě před retuší - tedy zásahem rytce před opravou horní levé spirály. Po retuši zůstalo neopraveno pouze 22. známkové pole. Doloženo řadou studijních fotografií.

Pokračuje seriál od Jaromíra Petříka "Záhadný Afghánistán 19. století", kde autor popisuje období 1880 - 1890, kdy se na území Afghánistánu používaly pouze známky zhotovené razítky, jelikož v té době Afghánci neměli tiskárnu a neměli zabezpečený ani tisk svých známek v zahraničí. Doplněno řadou unikátních materiálů ze sbírky autora, hlavně světově proslulý 19 blok známek v hodnotě 1 abasi.

Pokračuje seriál od Zdeňka Fritze "Tajné rytecké značky na československých známkách (a nejen na nich)", kde se autor zabývá tajnými značkami rytců v poválečné ČSR včetně veškeré obrazové dokumentace.

„Vzácná fotopohlednice neexistujícího města“- článek od Zdeňka Fritze pojednává o městečku Doupov, které mělo před II.sv. válkou cca 2000 převážně německých obyvatel. Po válce byli vysídleni a v r. 1953 zde byl zřízený vojenský újezd Hradiště. Později město zcela srovnáno se zemí. O to je cennější pohlednice odeslaná v r. 1922, kde je toto město zachyceno v plném rozkvětu.

Svitkové známky rakouské emise 1908 od autorů Pavla Hirše, Jana Pelikána a Antonína Šmída. Tento článek se zabývá svitkovými známkami pro tehdejší automatizovaný provoz. Uvědomme si, že se jedná o dobu před více než 100 lety! Autoři zde popisují výrobu svitků z obyčejných archů známek po 100ks tak, aby byly známky odtrhovány v pásech a vzadu slepovány malými proužky, které byly označeny barevným číslem nebo hvězdičkou. Jsou zde zveřejněné náklady svitkových známek. Určitě je zajímavá ukázka z patentního spisu J.G. Goeebla, který v roce 1856 sestrojil vlastní rotační tiskařský stroj. Doplněno zajímavými fotografiemi rotaček z r. 1883 a 1938.
Radomil Kvietoň napsal článek "T.G. Masaryk 1920 500h- zabudnutá 2. retuš." Jedná se o opravu barevné skrvny v límci pod špicí levého vousu. Autor zde popisuje svoje bádání a hledání potřebných materiálů, které v tomto článku zveřejnil.

„Duch Ženevy a filatelie v Československu - Mezinárodní výstava poštovních známek Praga 1955“ - článek od Jiřího Knapíka. Jedinečné informace ze zákulisí této mezinárodní filatelistické výstavy. Dá se říct, že tato výstava byla mezníkem Československé filatelie, protože přes všechny obtíže skončila velkým úspěchem a prohlédlo si ji 104.200 návštěvníků a tento rekord tehdy platil i v evropském měřítku.

Soudní znalec a člen komory soudních znalců Milan Kračmar popisuje v článku "Projednávání novely zákona č. 36/1967 Sb. v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky“ problematiku zákona o znalcích a tlumočnících. Probírá se zde odměna znalců za znaleckou činnost se snahou přiblížit odměňování znalců jako v zemích EU.

Pokračuje další díl z historie papírových bankovek od roku 1785, bankocetlí s datem vydání 1796 včetně bohaté fotografické dokumentace. Určitě je zajímavá i výstraha padělatelům, kdy v r. 1803 byl znovuzavedený trest smrti pro padělatele bankocetlí. Přesto nebyly výjimkou i ručně kreslené padělky, které jsou zde též vyobrazeny.

Další článek Radomila Kvietoně "Obec 9 Uhr (9 hodin), alebo pomocná viedenská pečiatka s hodinovým údajom?" Autor popisuje potřebu zavedení časových údajů na razítkách, tedy na dobu od 9 hodin ráno do 8 hodin do večera a zajímavosti za konkrétních případech.

"Záhadný Afghánistán 19. století" od autorů Jaromíra Petříka a Jiřího Černého se zabývá počátky vzniku afghánského poštovnictví a vzniku afghánských poštovních známek. Tento článek popisuje emise známek zvané "Tygří hlavy", které byly tištěné v letech 1871 - 1878. Doplněno údaji a vyobrazením pro nás exotických a atraktivních materiálů, na našem trhu téměř se nevyskytujícími. 

„Výnimočný letecký list z roku 1937“ je článek od Radomila Květoně. Popisuje letecký dopis, který by většina sběratelů označila za filatelistickou zásilku, která je však přesně vyplacená podle tehdejších tarifů a se všemi potřebnými znaky letecké přepravy do Jižní Ameriky. Kombinace použitých známek z ní tvoří unikátní leteckou celistvost.

Jako příloha tohoto čísla MR je zde uvedený "Přehled celin s neoficiálními přítisky poštovní i soukromé provenience v roce 2011. Pro celináře jistě potřebné informace.
"Duch Ženevy a filatelie v Československu. Mezinárodní výstava poštovních známek Praga 1955." Jako další příloha MR 1/2012 vychází pokračování této ojedinělé studie J. Knapíka zabývající se poměry čs. filatelie v padesátých létech. Je zde o omezení a v podstatě zákazu výměny známek a filatelistických materiálů se zahraničím. Roztržka s FIP, což se promítlo odmítnutím patronátu FIP nad filatelistickou výstavou v r.1950, která vypadla z kategorie mezinárodních výstav. Tuto programovou izolaci potvrdila i výstava známek Bratislava 1952. Vystavovali zde vystavovatelé jen socialistických zemí a podle toho výstava také dopadla. O tom, jak vyhrocená byla tehdy situace, mluví např. hromadné odhlašování odběratelů novinek, čímž filatelisté způsobili výpadek pro státní rozpočet 600.000,-Kčs, což tehdy byly nemalé peníze. Uveďme, že v r. 1955 bylo organizováno 70.000 sběratelů v 1.500 kroužcích a na protest proti nemožnosti výměny se zahraničím vystoupilo z organizace na 20.000 členů! Hrozil opravdu bojkot ze strany sběratelů výstavy PRAGA 1955! Tyto a podobně nesmírně zajímavé údaje si přečtete v tomto, minulém i následujícím čísle Merkur Revue.

Článek od Lumíra Brendla "Filatelie - pomocná historická věda" v níž se autor zamýšlí nad literaturou v souvislosti s výstavou v Praze 1962 a vůbec problematikou filatelistické literatury nejen u nás. Rozebírá význam filatelistické literatury a některé autory filatelistických studií. Pojednává o knižním vydání disertační práce Cristiana Scaiceanu – Filatelie - rumunského národního komisaře filatelie, kterou se v článku podrobněji zabývá.


„Korunná kolónia Aden“ od Zoltána Radušky, který zajímavě popisuje historii tohoto místa v současném Jemenu. Od roku 1832 v Britské správě, později jako součásti Britského impéria. Jako zajímavost určitě je, že v r. 1839 to byla jen rybářská osada se sotva 600 obyvateli! Tento přístav hrál významnou úlohu při kontrole vjezdu do Suezského průplavu. V r. 1963 zde vypuklo protibritské povstání a v r. 1967 Britové museli Aden opustit. V současné době má Aden cca 800.000 obyvatel a dá se říci, že nejdůležitějším městem současného Jemenu. Doplněno velkým množstvím obrazového materiálu jako poštovních známek, map i fotografií zajímavých míst v Adenu.

Ing. Miroslav Bělina "Z letecké poštovní historie EAMS." je dokončením článku z čísla 6/2011, které pojednává o mezinárodních leteckých zásilkách ve třicátých létech minulého století, hlavně 1934-1938. Doplněno např. mapou tras linek IA na australském území.

Článek od Zdeňka Fritze "Razítka dokumentují pohnuté osudy pohraniční obce v roce 1938" pojednává o horském městečku Morávka na území bývalého okresu Frýdek-Místek. Popisuje obsazení tohoto území Poláky v listopadu 1938, ale po necelém měsíci již 9. prosince 1938 došlo k vrácení území zpět pod čs. správu. Zdokumentováno mapami i výstřižky celistvostí.

Ludvík Pytlíček se zmiňuje o tradiční výstavě v Monte Carlu "Monacophil 2011." Zde se ve dnech 2. - 4. 12. 2011 představilo na 100 největších filatelistických rarit světa. Výstava se nesla v duchu dojmů z nedávné svatby prince Alberta. K výstavě bylo vydáno několik známek a aršíků. Ludvík Pytlíček zde vystavoval unikátní celistvost se známkami "Osvobozená republika" a to doporučený dopis s tzv. teplickými padělky ke škodě pošty ve dvojici, který byl frankován dalšími třemi pravými známkami. Určitě je škoda, že se této výstavy neúčastnilo naše Poštovní museum. Znovu připomínáme, že L. Pytlíček je dosud jediným občanem bývalého Československa a současné České republiky, kterému se podařilo stát se členem tohoto prestižního Klubu 100 Monte Carlo!

15let filatelistické prodejny "Alfafila" v Praze představuje čtenářům i filatelistům tuto prodejnu včetně jejich majitelů Václava Hromádky a Petra Rotta. Firma se specializuje na starou korespondenci a všechno co s ní souvisí, jakož i jiné obory jako bankovky, mince, staré plakáty, fotografie, losy a další sběratelské materiály. Adresa této prodejny je na Václavském náměstí 28 v Praze, pasáž "U Stýblů".

„Jaroslav Šváb (1906-1999) nekorunovaný král moderní grafiky“ - článek od Rudolfa Fischera. Autor se zde podrobně zabývá tvorbou i životopisem našeho významného grafika Jaroslava Švába. Asi jeho nejznámější návrhy jsou Hrady a zámky z roku 1960, ale i řada dalších.

Zoltán Raduška dokončil článek "Malta - koho vláda - toho náboženstvo", který měl svůj první díl v čísle MR 6/2011. Představil zde řadu emisí známek Malty a zajímavostí s nimi spojených.
Igor Rumanský - opožděné rekviem. Vzpomínka přítele k nedožitým 66. narozeninám. Článek od Rudolfa Fischera o tomto výtvarníkovi a grafikovi a tvůrci poštovních známek. Doplněno řadou ukázek z jeho díla.
Zdeněk Fritz v článku "Slovenský štát 1939- 1945: Mimořádný letecký dopis" popisuje těžký dopis neobvyklého rozměru 39x19cm, který byl odeslán 13.7.1943 doporučeně letecky z Bratislavy firmě Odip do Prahy- Bubenče. Dopis je s velmi kuriózní frankaturou. Více v tomto článku, včetně vyobrazení.

Pro specialisty na známky ČSR II je zde upozornění, že bude v brzké době vydaný III.díl Ocelotisku z plochých desek od několika autorů, z nichž hlavním editorem je Miloš Hauptman a lektorem Zdeněk Fritz.
Na závěr je uvedený přehled nových známek České republiky a určitě je zajímavá i nabídková služba časopisu Merkur-Revue ať již s filatelistickými materiály, nebo literaturou.

Jaromír Petřík

Toto číslo MR 1/2012 ještě připomíná činnost KF ZSF 52-51 v Nitře při příležitosti 30. výročí svého založení. Dále 60 let KF SČF 05-92 v Rovensku pod Troskami (1951-2011). Doplněno informacemi o činnosti klubů včetně fotografií.

Tradičně vychází i Nové známky České republiky a upozornění na Česko-německou výstavu V. Euregio Egrensis - Schleis 2012, která se bude konat ve dnech 27. - 29. 4. 2012. Z exponátů zde bude např. pozoruhodný exponát J. Černého Travancore a Travancore-Cochin 1888-1951.

Jaromír Petřík


2012-04-18


Ne, nekradou se pouze známky! - Pokračování

Včera večer se mi mailem ozval pan Zdeněk Jindra, web master site Infofila.
Píše: přečetl jsem Váš článek "Ne, nekradou se pouze známky!" na Vašich www stránkách. Dejte mi prosím povolení zveřejnit i na www.infofila.cz
Povolení dostal a dnes je již tento článek on-line na Infofile.

Svět české a československé filatelie je malý a snad i tim zájem co se zde děje jistě o to větší nežli by jiste bylo v nějaké filatelisticky veliké zemi, typ USA či Anglie.
Díky tomu a díky Infofile na můj článek okamžitě reagovalo pár čtenářů a na Komentářích ke článku se během odpoledne objevilo pár zajímavých přízpěvků.

Snad nejzajímavější a snad ten nejužitelnějsí, vložen: 18-04-2012 - 15:58:00, je od pana Smitha kde píše: 
Zdeněk skuste tu: http://cs.philatelist-club.com/member_detail.php?id=2028
Asi je to Petr Mergelsky

I já jsem to zkusil a otevřela se mi následující informace:


Jde zde tedy o pana Petra Mergelského, z Měšic u Prahy, profesí úředník!
Zde na jeho vizitce vidíme, že vzkazuje na dvě www stránky, www.sberatelsky.denicek.eu a na www.sberatelskyklub.snadno.eu 
Po návštěvě stránek se domnívám, že pan Petr Mergelský je web master těchto site. 

Mailem co jsem na jeho site objevil, sberatelskyklub@snadno.eu jsem mu znova napsal a teď doufám, že pan Petr Mergelský je natolik chlapem že mi odpoví a přestane se zkovávat za pseudonymem pan "amatérský sběratel poštovních známek".

Pokračování...
2012-04-20


Zakončení!

Po uvedení článku na web site Infofila a po informaci od pana Smitha jsem se dostal do kontaktu s panem Mergelským který se též ozval panu Jindrovy na Infofilu.

Zde mu pan Zdeněk Jindra vysvětlil, že: Autorská práva jsou složitá a myslím, že toto porušení bylo zde zcela jasné a průkazné.

Zároveň se mi pan Petr Mergleský mailem omluvit, zadal, že neměl a ani nemá v úmyslu vydávat za své díla vytvořená mnou nebo kohokoliv jiným.
Též uznal, že jeho prohřeškem bylo, že opomenul informovat o umístění předmětného přehledu (článku) na svůj web a můj materiál ze své stránky smazal.

Doufám, že timto to celé končí, že kopírovat další články nebude a že pan Petr Mergleský časem vytvoří vlasní informativní stránku.

Díky za pomoc Infofile a čtenářům co mi pomohli to celé rychle vyřešit! :-)

Peter Hoffmann


2012-04-18


A new website by Mark Wilson called 
"Czechoslovakia and The Czech Republic: A Postage Stamp Library 1918-2011"


Nová web site pana Mark Wilsona zvaná, 
"Československo a Česká republika: Knihovna českoslovenkých a českých poštovních známek 1918-2011"


My American friend, Mr. Mark Wilson has built a new website www.cpslib.org (in addition to his older site, www.knihtisk.org) called "Czechoslovakia and The Czech Republic: A Postage Stamp Library 1918-2011.

Můj americký přítel, pan Mark Wilson vybudoval novou web site www.cpslib.org (což je pokračování jeho předcházející, www.knihtisk.org) Tato nová site je nazvaná: "Československo a Česká republika: Knihovna českoslovenkých a českých poštovních známek 1918-2011".

There, has he tried to show examples of every stamp (excluding the sets he don't collect - PČ 1919, S.O 1920, Bohemia-Moravia, and Slovakia).

Má zde ukázku všech známek (mimo těch co nesbírá - PČ 1919, S.O 1920, Čechy a Morava, Slovenský stát).

Now he has on that website an image of every stamp and gutter (except the famous Liberated Republic postage due overprint error and the Nitra 1kc gutter). Every mini-sheet and souvenir sheet from the Czech republic is also shown, as well as all souvenir sheets from Czechoslovakia. 

Na této stránce najdeme sceny všech známek, meziarší, známkových sešítků, známek s kupony. (Vše mimo slavné deskové vady - Osvobozená Republika - postava bez hlavy, a mimo Nitra 1 Kc nevydané meziarší). Najdeme zde všechny přepážkové listy a aršíky České republiky, a skoro všechny aršíky Československa.

There are pictures of many mini-sheets from Czechoslovakia, but not all of them. 
His last acquisition, a 1918 10h newspaper stamp gutter will be add as soon as it arrives from the recent auction in Prague. 

Jsou zde množství scenů aršiků Československa, ovšem ne všechny.
Mark píše, že poslední příspěvek na site, 10h novinové meziarší z 1918, bude zde zařazen jakmile ho obdrží z aukce z Prahy.

His next project, "if I have time, will be adding images of certain plate flaws, but I do not know when I will do that". 

A co náš přítel plánuje do budoucna? "Jestli budu mít čas, zařadím zde sceny některých deskových vad, ovšem prozatim ještě nevím že kdy".

In addition to displaying all of the stamps, he has provided an index to all the Czech [or Slovak] words on the stamps and translated them into English for the benefit of non-Czech speaking collectors. 

Navíce, přílohou jeho site je index - slovníček český a slovenský, jakož pomoc všem sběratelům z ciziny což neovládají češtinu či slovenštinu!

The site is bilingual (Czech and English), and in addition to searching by their inscriptions, visitors may also search by year, by denomination, format (gutter, mini-sheet, etc.), POFIS and Scott catalog numbers, and a few selected motifs.

Jeho nová site je dvoujazyčná, Česká a Anglická. Najdeme zde index vyhledávání dle názvu, roku vydání, hodnoty, formátu (meziarší, známkových sešítků, atd) katalogových čísel Pofis či Scott...

Mark says: I am always happy to correspond with visitors about Czechoslovak stamps, but unfortunately, I must write in English. I can usually translate Czech printing, but cannot read Czech handwriting.

Pan Mark Wilson píše: "Vždy se poteším když mi napíše nějaký sběratel československých známek, ale naneštěstí musí psát anglicky. Dokážu si to přeložit z čestiny, ale nedokázu rozluštit český rukopis".

I hope, website visitors of my site also will be interested in visiting Mark's site! It's warmly recommended! 

Doufám, že čtenáři mé site též navštíví stráku pana Wilsona. Vřele Vám to doporučuji!


2012-04-15


Wait a minute! Not only may a collector's stamps be stolen, but…


Ne, nekradou se pouze známky!

Some days ago I found on the Internet a new Czech philatelic web site that translates as "My Collecting Diary", http://sberatelsky.denicek.eu/info (It is in Czech only) Před pár dny jsem na webu narazil, na pro mne novou českou filatelistickou stránku "Můj sběratelský deniček", http://sberatelsky.denicek.eu/info

Its owner describes it in this quotation: "This is a personal web site - I'm an amateur collector of postage stamps. I believe this site will be an enjoyable contribution to collectors and enthusiasts and perhaps will grow collections."

Zde se dozvíme, že: "Jedná se soukrmou stránku - jsem amatérský sběratel poštovních známek. Věřím, že bude tato stránka příjemným přispěním pro další sběratele a nadšence a snad i pomůže k rozšíření našich sbírek"

What was for me a much less enjoyable discovery was finding on that site outright thefts from my own web site! Click on his scans and notice, that this "amateur collector of postage stamps" has utilized my website's information and scans about expert marks without any permission whatsoever.

Což ale pro mne osobně bylo méně "příjemným zjištěním", byl objev krádeže, či půjčky z mé site!
Kliknutím si sceny zvětšíme a zde konstatujeme, že pan "amatérský sběratel poštovních známek" si bez jakéhokoliv povolení dovolil použít informace o znaleckých značkách z mé site.

 


Besides that, this "amateur collector of postage stamps" has also taken from my website information and scans about philatelic experts! (You will find it under Menu - Info). He avoided the difficult task of creating an informative website by simply copying from mine: www.phstamps.com
Not for a second has this "amateur collector of postage stamps" considered that he is stealing information from a site that has marked on every page: Copyright © Peter Hoffmann 2001 - 2012. 
Not for a second has this "amateur collector of postage stamps" considered that he is stealing information from a site that took around 15 years to create, that he is stealing information collected with the help of many cooperative philatelists and stamp dealers from the Czech and Slovak Republics, The USA, Germany, Finland, and many others.

Navíce si pan "amatérský sběratel poštovních známek" dovolil z mé site použít informaci "Přehled znalců v oboru filatelie"! (pod Menu - Info)
Jak jednoduše si vytvořil informační site okopírováním informací ze site www.phstamps.com
Snad ani vteřinu pan "amatérský sběratel poštovních známek" nepřemýšlel nad tim, že krade informace ze site, která je dole na každé stránce značena: Copyright © Peter Hoffmann 2001 - 2012. 
Snad ani vteřinu pan "amatérský sběratel poštovních známek" nepomýšlel nad tim, že krade informace, které zabrali již skoro 15 let práce! Informace dané dohromady pomocí mnoha filetelistů a obchodníků z ČR, Slovenska, USA, Německa, Finska atd!

Beyond that, after surfing for a while on this "amateur collector of postage stamps" site, I observed other information stolen from various web sites! 
For example article: "Způsoby přepravy poštovních zásilek" was stolen from http://www.informace-scf.cz/index

Navíce, po chvilce brouzdání po stránce pana "amatérského sběratele poštovních známek" jsem konstatoval, že si nejenom dovolil půjčit informace z mé site, ale i z jiných!
Například, článek: "Způsoby přepravy poštovních zásilek" je převzatý ze site http://www.informace-scf.cz/index

The next stolen article, E-KATALOG CELISTVOSTÍ ČESKOSLOVENSKO 1918 - 1939, was "borrowed" from http://www.japhila.cz/

Další článek, E-KATALOG CELISTVOSTÍ ČESKOSLOVENSKO 1918 - 1939, je převzat z http://www.japhila.cz/

So, if you are going to steal, you may as well make it big! I assume that after an even closer examination of this "amateur collector of postage stamps" website, many more stolen articles and scans will be found.

Tak tedy, když se krade, tak ať se krade ve velkém! Předpokládám, že při bližší kontrole ostatního materiálu na stránce "amatérského sběratele poštovních známek" jistě objevíme další informace půjčené z jiných web stránek.

After my discovery, I sent a note to this "amateur collector of post stamps" and wrote an entry in his "Web discussion". This "amateur collector of postage stamps" still hasn't answered! 
It would be interesting to know who this mysterious "amateur collector of postage stamps" really is so we might ask why he uses stolen material, why he still hasn't answered me, and why he still hasn't removed my scans and articles from his site! 
Do any of my readers know who is he? Please let me know by e-mail or by placing an entry in my Discussion forum.

Obrátil jsem se na pana "amatérského sběratele poštovních známek" mailem i příspevkem na jeho site: Diskuze o těchto stránkách ale dodnes mi pan "amatérský sběratel poštovních známek" neodpověděl! 
Zajímavé by bylo se dozvědět kdo tento pan "amatérský sběratel poštovních známek" je, proč to jen tak bez povolení bere, proč se dosud neozval a proč doposud můj materiál ze své site neodstranil!
Ví někdo ze čtenářů kdo to je? Prosím dejte mi vědet, či napište pár řádků na mé Diskusní fórum.

His way will not grow philately, but only hurt those already working hard! I hope and believe that in time the stolen material will be removed and replaced by contributions of his own. Only then can he say that his site "will be an enjoyable contribution to collectors and enthusiasts"
Until then, we have to call him a completely different kind of collector: he collects other people's material from other worldwide philatelic Internet sites. :-(

Takto filatelii nerozšíříme, pouze zhnusíme! Předpokládám, že časem nakradené informace ze své site odstraní a že ji časem vyplní vlasními příspěvky "pak bude tato stránka příjemným přispěním pro další sběratele a nadšence". 
Prozatim se pouze dá konštatovat, že pěkný sběratel to je. Vysbíral snad celý český a světový filatelistický Internet :-(

Peter Hoffmann

Peter Hoffmann


2012-04-04


BuM Heydrich block research project

There are two known Heydrich block types ie. 42mm or 44mm from the bottom perfs to the bottom of the serial number.

This difference may be the result of sheets being flipped during the perforating. This flipping might cause the stamp to be centered somewhat differently when the sheet was cut-to-size.

Phil Rhoade and me are researching this to determine how many sheets were in each stack when perforated and when the stacks were flipped over. There are more then 100 sheets that survive today.

To know more it's necessary to measure the distance of the serial number from the bottom of the sheet. Is this distance the same with both the 42mm and 44mm? We don't know when the serial number was printed on the sheet. If it was printed after the blocks were cut-to-size, this in conjunction with flipping during perforating might be the cause of the 42mm/44mm intervals.

If you have a Heydrich block or know someone who does please try to get the measurements for us. So far we know the following perf indent information below from scans but need actual measurements in millimeters. Also any scans are much appreciated to confirm indent type.

Perf indent Top = 3rd upper right vertical perf hole and 11th top horizontal perf hole slightly indented/aligned closer to stamp image.

Perf indent Bottom = 3rd lower left vertical perf hole and 11th bottom horizontal perf hole slightly indented/aligned closer to stamp image.

Perf to S/N bottom = bottom horizontal perfs to bottom of printed serial number and should be either 42mm or 44mm

S/N bottom to sheet bottom = bottom of printed serial number to bottom edge of sheet

 


Number

Perf Indent Bottom

Perf to S/N bottom

S/N bottom to sheet bottom
23 Bottom    
89 Top    
167 Top    
219 Bottom    
237 Bottom    
250 Bottom 42 mm 21 mm
272 Bottom    
397 Top    
580 Top    
581 Top    
596 Top    
599 Top    
613 Top    
632 Top    

 


Here's the block scans we have so far:
http://groups.yahoo.com/group/THIRD_REICH_STAMPS/photos/album/491176105/pic/list
You must be a member of TRS to access the photos. You need an invitation, there are no fees.

Heydrich block owners are requested to please contact:
Jim Kellogg at jim@aquakleen.com.au or Phil Rhoade at rhoade905@comcast.net

Kind regards,

Jim Kellogg


2012-02-16


Philatelist passion and struggle with an owner mark


Filatelistické nadšení a práce kolem jedné znalecké značky

Some days ago I got a mail from a Slovak collector living in Canada.
For your interest, let me show you, how much philatelist passion and struggle it takes to identify an owner mark.
I'm really impressed. 
Před pár dny jsem od našeho krajana, slovenského sběratele z Kanady dostal následující mail.
Dovoluji si to publikovat pro ukázku, kolika filatelistického nadšení a práce to zabere sehnat informaci kolem jedné jediné znalecké značky! Zkrátka, klobouk dolů.

Please see what Mr. Ruttkay wrote:

Prosim, přečtite si co pan Ruttkay napsal:

Dear Mr. Hoffmann,

I believe I found a new contribution to your data-base of philatelist experts and their owner marks on Czechoslovak stamps. 

Vazeny pan Hoffmann,

Myslim ze mam dalsi prispevok do vasej databazy filatelistickych expertov a ich znaciek na cekoslovenskych znamkach.  

On some air mail stamps I found an autograph very similar Dr. Werner Cueni's expert mark.
At first sight I didn't see any difference, not before I looked at it in a magnifier and understood, that this mark is placed reversal to how it should be. Now I started with my investigation J

Dr. Werner Cueni's expert mark

Na niekolkych leteckych znamkach som objavil podpis velmi podobny tomu, ktory patri Dr. Cuenimu.
Na prvy pohlad som ho ani neodlisil, az ked som si uvedomil, ze je na znamkach s pretlacou orientovany opacne, ako by mal byt a prestudoval som ho lupou, tak som zistil, ze je to niekto iny. Zacal som patranie J

I guess that the first initial is an O. On Mr. Gunhard Kock's website, you can seek by first name or by surname; I found a name whose complexion was equivalent to my signature.

Tipol som si, ze prva iniciala je asi O a v databaze pana Gunharda Kocka, kde sa da hladat podla inicialy prveho alebo druheho mena som nasiel meno, ktoreho tvar by zodpovedal mojej signature. 

The name was Oscar Stahel. An expert from Switzerland, Zurich, and by description, expert in air mail stamps. I contacted Mr. G. Kock, who told me, that he found this name in a Michel catalogue from 1949. Unfortunately he had no more information. 

Bolo to meno Oscar Stahel. Bol takisto Svajciar, z Zürichu, a podla popisu sa venoval leteckym znamkam. Kontaktoval som pana G. Kocka, ktory mi odpisal, ze jeho meno nasiel v katalogu Michel z roku 1949, viac informacii o nom nemal. 

I wrote to the Swiss A.I.E.P. organization, where I earlier got information about Mr. Werner Cueni. Nobody there recognized this name.

Napisal som znova aj na svajciarsku associaciu, kde mi predtym pomohli s Wernerom Cuenim. Nikto take meno ani podpis nepoznal. 

I kept on with my investigation and at last I found a notice that the auction house Chiani a long time ago sold some entires expertised by Oscar Stahel. I wrote to them via an on line form (with no possibility to add an attachment) and asked them of more information.

Tak som to skusal dalej a nakoniec som na nete natrafil na zmienku, ze aukcna firma Chiani predavala kedysi celistvost overenu O. Stahelom. Tak som im napisal cez ich webovy mail (ktory nemal moznost prilozit attachment) s prosbou o viac informacii. 

Mr. Chiany answered me himself, and affirmed, that Oscar Stahel's expert mark / autograph can't occur on Czechoslovak air mail stamps. That answer I got by a ordinary e-mail, so I sent him my scan. In no time I got a new mail where he confirmed that this unknown autograph belongs to Oscar Stahel.

Oscar Stahel's
expert mark

Ozval sa pan Chiani, ktory tvrdil, ze znacka Oscara Stahela sa na ceskoslovenskych znamkach nemoze vyskytovat. Tato odpoved mi ale uz prisla ako bezny e-mail, takze som mu zaslal moj scan. Obratom som dostal odpoved potvrdzujucu, ze neznamy podpis patri Oscarovi Stahelovi

I believe it's unusual and rare to find Oscar Stahel's expert mark on Czechoslovakian airmail stamps.

Je to asi jedno z mala pouziti jeho podpisu na ceskoslovenskych leteckych znamkach. 

I have added a scan with Dr. Cueni's and O. Stahel's expert marks, and Oscar Stahel's single mark.

Posielam vam scan znamok so znackami Dr. Cueniho a Oscara Stahela (pre porovnanie) a samostatnu znacku Oskara Stahela.

Above that, I saw that you are missing Carl Weheim's autograph. On Austrian - Oephila's Vienna auction site I found an envelope expertized by Mr. Weheim.

I'm sending you some screenshots. They are still not confirmed, but I believe it's Carl Weheim's autograph. Please have a look; it's no problem to interpret his name.  

Carl Weheim's
expert mark

Na vasej stranke som si tiez vsimol, ze pri mene Carl Weheim vam chyba fotka jeho podpisu. Trocha som prebehol internet a nasiel som aukciu #68 firmy Oephila Wien, kde sa nachadzala fotka obalky, overenej panom Weheimom. 
Urobil som z toho niekolko screenshotov a posielam vam to. Nie je to zatial overene, ale myslim si, ze podpis Carl Weheim je celkom zretelny a je velmi pravdepodobne, ze je to on.

Regards
O. Ruttkay

Pozdravuje
O. Ruttkay


Articles 2017-2021 Články 2017-2021
Articles 2013 Articles 2014-2015 Články 2013 Články 2014 - 2015
Articles 2010-2011 Articles 2012 Články 2010-2011 Články 2012
Articles 2008 Articles 2009 Články 2008 Články 2009
Articles 2006 Articles 2007 Články 2006 Články 2007
Articles 2004 Articles 2005 Články 2004 Články 2005
Articles 2001 - 2002 Articles 2003 Články 2001 - 2002 Články 2003

 

Copyright © Peter Hoffmann 2001 - 2022
E-mail:
Design by Erik Hoffmann